Motivace

Jak si nastavit vlastní cíle

Krásnou březnovou sobotu přeji. :)


Jak již napovídá nadpis, dneska jsem tady přišla klebetit o cílech a jejich smyslu a tvoření.


Máte už nějaké vlastní cíle? Jestli ano, tak vám pouze přeji pevné nervy a plno sil k jejich dosáhnutí. Pokud však cíle postrádáte, tak tenhle článek je přesně pro vás! Doufám, že vám něco dá! :)Proč to vůbec dělat?


Pomáhají vám v rozvoji, nutí vás nepřestávat, po jejich dosažení vás motivují k dalším výkonům.Kdy si cíl zvolit?


Nejlépe hned na začátku vašeho snažení něco dokázat. Čím déle budete bojovat bez jasného cíle, tím těžší to pro vás bude.Jak si ho zvolit?


 1. Rozhodně by to neměly být cíle neurčité.

  „Do léta zhubnu.“ …kolik? Lepší verze: „Do léta zhubnu 6kg.“


  Máte jasný cíl, tudíž víte, o co se snažíte a po jeho splnění máte větší radost.


  „Uběhnu maraton.“ …kdy? Lepší verze: „Do konce tohoto roku uběhnu maraton.“ Donutí vás to totiž o to více makat (v případě neuvedeného termínu byste třeba tréninky odkládali a nevěnovali tomu tolik času a námahy). A i když to třeba nezvládnete, budete vědět, že jste do toho dali vše.


 2. Neurčovat si příliš velké množství cílů.

  Mohlo by se stát, že by jste nevěděli, který si chcete splnit dříve a nakonec by jste třeba nedosáhli ani jednoho. Jednoduše si cíle určujte postupně. Nespěchejte.


 3. Slovo SMART vám vše shrne.

  Je to seskládáno z prvních písmen anglických slov. Já vám to zde však sepíšu již česky. Snad se na mě nebudete zlobit. :D


  S = specifický

  Sepište svůj cíl do úplných podrobností. Do kdy? Čeho tím chci dosáhnout? Proč?


  M = měřitelný

  Tohle uplatníte hlavně ve sportu, kde vám záleží například na vzdálenosti či čase.


  A = dosažitelný

  Jednoduše si zvolte cíl, který je reálný. Ten, který není zatím ve vašich silách by vás pouze demotivoval a tudíž by neplnil funkci, kterou by měl plnit. Ale zase naopak se nedávejte cíle příliš malé. Ty by vás nikam neposunuly a nebo jen minimálně. Dejte si cíle přiměřeně vysoké.


  R = relevantní

  Nedávejte si cíle, které si navzájem odporují. Je pochopitelné, že by jste stejně dosáhli jen jednoho a nebo druhého. A to by postrádalo smysl, nemyslíte?


  T = datovaný

  Určený čas do kdy toho chcete dosáhnout vás donutí nepolevovat a bojovat ze všech sil.Tak šup šup pro nějaký papírek a sepište si čeho chcete dosáhnout. Nezapomínejte si také průběžně odškrtávat splněné cíle a odměňovat se za ně. A následně si vytvořte cíle nové. Je to neustálý kolotoč, ale například po roce se nebudete stačit koukat, jak dalekou cestu jste ušli od začátku. Vše je jen na vás. A já vám věřím, že to zvládnete! :)Ketty

Jak se namotivovat k běhu

Ahojahoj :)


Dneska přicházím s prvním motivačním článkem! :)


Bude to něco na téma jak se pořádně namotivovat k běhu. :)


A proč přidávám zde na blog jako první článek o běhu právě motivaci? Jelikož ta je nejdůležitější k prvnímu výběhu..:)


Je důležité si uvědomit, že to chcete vy sami, že se do toho nenutíte, že vás do toho nikdo jiný nenutí..zkrátka že to je z vaší svobodné vůle a chuti. Když je to z jakéhokoli jiného důvodu, nemá to smysl, jelikož vám to nevydrží a dříve či později skončíte. No a jak získat tu chuť? Zkusím vám zde podsunout pár z mnoha důvodů, proč je běh úžasný sport a snad vás to trochu nabudí.Máte plno starostí ze školy/ práce/ osobního života/ čehokoli jiného?


Není lepší odreagování než vyběhnout ven, hodit všechny starosti za hlavu, do sluchátek si třeba pustit oblíbené písničky a nechat se unášet tou volností a neomezeností pohybu!


Běh si získává své přízněnce hlavně právě z tohoto důvodu! Zaručuju vám, že po doběhu vás zahrne skvělá nálada a pozitivní myšlení způsobené vlnou endorfinů vyplavených z vašeho těla na povrch!
Máte pocit, že nejste v ničem výjimeční?


Tohle byl jeden z mých důvodů... A věřím, že tento pocit má více lidí!


Ne každý má holt nějakou přednost, nějakou činnost, kterou by vynikal nad ostatními. Kdo však říká, že se s tím musíte narodit? Dle mě si člověk daleko více cení toho, co si sám vybojoval. No a právě běh je skvělý způsob, jak vyniknout z davu. Každým tréninkem se posunete výš a výš. A jednoho dne si najednou uvědomíte, že jste to zvládli... že již nepatříte do davu stereotypních lidí. Tímto neshazuji žádnou jinou činnost..cokoli vám jde dobře je úžasné!:) Tohle je jen tip! ..odzkoušený :D :)
Trápí vás váha či nevypracovaná postava?


Tohle je všeobecně známý fakt...ALE! Jak jsem již psala v úvodu, je důležité si k běhu získat lepší pouto než pouze takové, že to berete jako povinnost, aby jste shodili nějaké to "kilčo".


Každopádně můžu vám potvrdit, že neznám na hubnutí lepší sport! A to nejen ze své zkušenosti, kdy mi pomohl běh spolu se zdravou stravou zhubnout 10kg a dost dobře vytvarovat svaly na zadku, nohách a břichu, ale také z pohledu na svou mamču, kterou jsem před nedávnem začala trénovat. A po dlouhé stagnaci váhy se konečně jako zázrakem po pár prvních běhů hnula dolů. Zázrak? Ne! Pouze poctivé běhání. :)
Nejlevnější sport?


Běh!


Jediné co potřebujete jsou boty, tepláky/normální legíny a jakékoli tričko. Jako začátečníci nepotřebujete zcela nic výjimečného. Stačí vám tyto základní věci, které má doma jistě každý. Ano, je pravda, že později již do běhání nejspíš vrazíte nějaké peníze, ale to není nutné. I v zcela běžných každodenních věcech jde si skvěle zaběhat. :) Je to pouze na vás, zda zainvestujete do tohoto sportu nebo ne..a výsledek na těle a duši je stále stejně dobrý!
Mohla bych pokračovat dále a dále...běh má vážně nespočet důvodů, proč by vás měl zaujmout. Jen jde o to se o nich dozvědět.


Je to skvělá náplň volného času....nejen že strávíte čas venku, získáte pozitivní pohled na svět, krásné tělo, pocit výjimečnosti, ale také na hobby závodech můžete získat nové přátele!


Doufám, že jsem aspoň někoho odhodlala nazout boty a vyběhnout ven. Jde o to, dát tomuto sportu aspoň šanci. Pak sami poznáte, zda to pro vás je, nebo ne.


Tak přeji krásný zbytek večera! :)Ketty

O autorce

Velice šikovná mladá spisovatelka, která má celou budoucnost před sebou a která má svého milujícího manžela, který při ní bude stát vždycky a za každé situace!

Info

Výška: 165cm

Nejvyšší váha: 63Kg

Nejnižší váha: 51Kg

Začátek 2015 - váha: 59kg

Konec roku 2015 - váha: 55kg

Začátek 2016 - váha: 58kg

Konec roku 2016 - váha: 56kg

Začátek 2017 - váha: 53kg

Současná váha: 51Kg

Cíl: Zpevnit tělo(+ udržovat) :)

Časy + aktuální kondice:

2km -> 00:10:05

5km -> 00:24:06

10km -> 00:54:48

16km -> 01:43:53

21km -> 2:21:06

30km -> 03:52:30

42km -> coming soon

Trénink na maraton: rok 2017 - 368km