Krásný pošmourný den přeji.


Jsem tady zase, dnes s novým seriálem "Pomocníci k běhu", ve kterém se vám budu snažit poradit s výbavou k běhu(jaká se mi osvědčila, jaká je dobře hodnocena atd.).


V prvním článku této edice se budu konkrétně věnovat běžeckým aplikacím na mobil.


Jak jistě víte, je jich nepřeberné množství. Která však zahrnuje nejvíce funkcí, neselže v průběhu a zároveň nezabere příliš místa v mobilu a je snadno ovladatelná? K těmto všem otázkám se vám budu snažit dát odpověď.


Endomondo
Tuto aplikaci jistě znáte. V ČR se stala snad nejznámější aplikací nejen pro běh ale i pro jiné spotovní aktivity. V posledních letech její popularita neskutečně roste a taky se není čemu divit. Díky svým vlastnostem se dostává mezi elitu ve své třídě.


 • Cenová dostupnost

  Základní aplikace je ke stažení zdarma, když máte však rádi když vám do běhu někdo "kecá", aneb když preferujete hlasového kouče, který vám v pravidelných intervalech sděluje váš čas s přesnou vzdáleností, musíte zde nějaké ty korunky zainvestovat. A stejně tak to platí také pro jejich tréninkové plány.


 • Základní funkce

  Co vám appka změří během vašeho tréninku? Vzdálenost, celkový čas, čas na 1km, spálené kalorie, spotřebu tekutin v průběhu aktivity, převýšení, stoupání a klesání, počasí, rekordy. A pokud máte připojený hrudní pás, tak vám změří i tep.


 • Další funkce

  Jako velké plus dávám Endomondu za veřejné výzvy. Máte zde na výběr z desítek, možná dokonce stovek výzev, do kterých se můžete zdarma zapojit. Jistě se mnou budete souhlasit, že to člověka pořádně namotivuje. :) Dále zde můžeme zařadit také právě ty jejich placené tréninkové plány(přednastavené i osobní), jednoduché sdílení vašich aktivit na různých sociálních sítích, možnost si přímo v Endomondu přidat někoho do přátel a díky tomu sledovat jeho aktivity, souhrn veškerých vašich aktivit(sečtené do celkových hodin strávených během či jinou aktivitou, celkový počet spálených kalorií přepočtených do počtu spálených hamburgerů a jako třešnička na dortu - kolikrát jste oběhli Zemi + vaše cesta na Měsíc).


 • Shrnutí + moje postřehy

  U této aplikace jsem vydržela asi nejdéle, jelikož když se podíváte, čím vším disponuje, tak prakticky nemáte co vytknout. Avšak já patřím zrovna mezi ty lidi, kteří potřebují "komentované běhání" a zároveň se jim za to nechce připlácet měsíční poplatky. Takže asi po třičtvrtě roce-roce jsem Endomondo opustila. Musím však ještě uvést jednu věc - po jisté době se mi začala aplikace sama od sebe vypínat v průběhu tréninku a to mi upřímně hodně vadilo. Je však možné, že chyba byla pouze v mém mobilu.


Celkově je tedy Endomondo dobrou volbou. Je jednoduše ovladatelné a jeho princip pochopíte téměř ihned. Z pohledu potřeby kapacity volného místa v mobilu to je to náročnější - potřebujete něco okolo 22MB vnitřního úložiště(na některých mobilech můžete přepnout na paměťovou kartu), což je na určitých mobilech problém uvolnit.Runtastic
Runtastic již není u nás tak známý jako předchozí aplikace, ale to neznamená, že není známý nikde! Hodně populární je v zahraničí, kde má nespočet svých fanoušků. A pojmem zahraničí nemyslím jednu určitou zemi, ale téměř celý svět. V současnosti se však zvyšují i řady českých fanoušků(možná to bude způsobeno nárůstem českých běžců, že ano?:D).


 • Cenová dostupnost

  Zde platí to, co u Endomonda s jedním mírným rodílem - první 2km vám hlasový kouč oznámí, další však také pouze s koupí rozšířené verze.


 • Základní funkce

  Prakticky nic nechybí. Najdete zde veškeré základní funkce(Vzdálenost, celkový čas, čas na 1km, spálené kalorie, spotřebu tekutin v průběhu aktivity, převýšení, stoupání a klesání, počasí, rekordy...ano, je to zase stejné jako u Endomonda).


 • Další funkce

  Tady prostě musím uvést vlastnost platící pouze a zaplacené verze, jelikož je jedinečná svého druhu! Je to možnost být živě povzbuzen jinými lidmi. Jelikož během vašeho tréninku je vaše poloha sdílena online, lidi kteří se právě nachází na webu vám můžou jednoduše kliknout třeba na "potlesk" či "Go, go, go!" a vzápětí se vám to přehraje na vašem mobilu. Já bohužel toto nezažila, jelikož jsem si nepořídila placenou verzi, ale aspoň jsem takto podpořila někoho jiného. Každopádně za tuto fukci "palec up"!


 • Shrnutí + moje postřehy

  U Runtasticu jsem vydržela asi půl-třičtvrtě roku. Byla jsem spokojená ohledně lepšího hlasového oznamování, ale zároveň na mě tato appka nepůsobila tak domácím dojmem jako předchozí(v té jsem si přece jen přišla jako v rodinném kruhu). Také mě zklamalo to povzbuzování, které je jen pro placené uživatele. Hlavně kvůli tomu jsem k Runtasticu přešla... Jinak ale nic vyloženě špátného nevytýkám.


  Shrnutí - základní funkce má, ovládání vcelku jednoduché(na určité věci jsem však přišla až po delší době), bohužel však v mobilu zabere značnou část - skoro 35MB.


Výsledné zhodnocení - Aplikace je sama o sobě dobrá, ale dle mě jsou i lepší.Nike+ running
Tato aplikace od Niku má asi nejvíce příznivců mezi majiteli "jablíček" - iPhonů, jelikož přímo pro tyto typy telefonů byla původně vyrobena. Avšak nyní se dá stáhnout už i na mobily s Androidem, takže počet uživatelů rychle roste.


 • Cenová dostupnost

  Zde je změna oproti ostatním ve své třídě! Celá aplikace je zdarma.


 • Základní funkce

  Téměř veškeré základní funkce zde naleznete, ALE jedna maličkost zde přecejen chybí - výsledný čas na 1 kilometr. Nevím, zda jsem to pouze nenašla, ale vážně se domnívám, že na to poněkud opomněli. Škoda..


 • Další funkce

  Jako velké plus, dávám Niku za neomezeného hlasového kouče! Doposud jsem nenarazila na žádnou jinou aplikaci, která by tuto funkci nabízela zdarma, takže tohle bych zde brala jako příjemnou změnu oproti ostatním.


  Dále zde naleznete stejně jako u Endomonda výzvy, respektive můžete si vytvořit nějakou soukromou výzvu společně s přáteli.


  A ještě nesmím opomenout na různé tréninkové plány zas a znovu zdarma!


 • Shrnutí + moje postřehy

  U této aplikace jsem dodnes a stále ji nemám co vytknout. Možná jedinou věc - nelze fotit skrze aplikaci a nelze sdílet tréninky na některých sociálních sítích, pokud nejste vlastníky mobilu s iOSem. Myslím si, že by však v průběhu času tuto drobnost mohli vyladit a bylo by to opravdu perfektní!


  V celkovém pohledu na tuto aplikaci tedy zcela doporučuji. Tímto ji nechci dělat žádnou reklamu, ale holt dobré věci se musí chválit.Pro dnešek to tedy bude vše. Doufám, že jsem vám v něčem pomohla a poradila.


Běžeckých aplikací je mnoho. Je to jen o tom si je pozkoušet a zjistit, která vám vyhovuje nejvíc. Takže přeji v tomto hledání plno úspěchů! :)Ketty